Тема. Письмо великої букви І

Мета: навчити дітей писати велику букву І, з’єднувати її з іншими буквами; закріплювати вміння проводити звуковий аналіз слів; розвивати мовлення учнів, збагачувати словниковий запас дітей; вчити працювати разом; виховувати бережливе ставлення до іграшок, шкільних речей, спостережливість, уважність.

Обладнання: демонстраційні картки з друкованими й рукописними літерами, каса букв, предметні малюнки, фішки для звукових моделей, плакат «Правильно сиди під час письма»;

Хід уроку

I. Організаційний момент

Всі почули ви дзвінок —

Він покликав на урок.

Кожен з вас приготувався —

На перерві постарався.

Зараз сядуть лиш дівчата,

А за ними і хлоп’ята.

II. Актуалізація опорних знань учнів

1 Повторення вивчених букв

Гра «Назви слова на задану букву»

Учитель показує картку з літерою, а діти називають слова, які нею починаються. Наприкінці гри визначають переможця.

— Назвіть голосні звуки. Доведіть, що вони голосні.

— Назвіть приголосний, що ми вже вивчили.

— Коли будемо писати велику букву в слові?

Гра «Збери слово»

— З «розсипаних» букв слід зібрати слово.

(індик, піч)

— Послухайте уривок. З якої він казки?

…Ото Івасик як підріс трошки, став просити батька:

— Зробіть мені, татку, човник та весельце, то я буду рибку ловити, та Вас при старощах годуватиму.

— Молодці! Здогадалися! Вимовте ім’я хлопчика. Назвіть перший звук. Який це звук? Якою буквою він позначається на письмі? Чи можемо ми написати слово Івасик?

III. Повідомлення теми і завдань уроку

— Сьогодні ми вчитимемося писати велику літеру І, складати слова та речення з нею.

Фізкультхвилинка

Добре те, що сонце світить! (Руки вгору.)

Добре те, що вітер віє! (Коливаються.)

Добре те, що цей ось ліс (Присідають.)

Разом з нами ріс і ріс! (Підтягуються.)

Добре те, що в нашій річці синя, не брудна водиця. («Купаються».)

І мене матуся рідна після школи зустріча. (Стрибають.)

Добре гратися на дворі. (Плескають у долоні.)

Добре вчитися у школі! (Сідають за парти.)

 

IV. Вивчення нового матеріалу

— Розгляньте велику рукописну літеру І. Чим вона подібна до друкованої?

Чим відрізняється? Зі скількох елементів складається ця літера?

— Велика буква І складається з двох елементів: короткої прямої та довгої прямої лінії з заокругленням унизу вліво.

1 Робота в зошиті

Повторення вимог до правильного розташування зошита на парті, тримання ручки, поставу. Розглядання плакату.

Зошит швидко розгортаю,

Руку правильно тримаю,

За поставою слідкую.

З чистотою я дружу,

На «відмінно» напишу.

2 Письмо букви І

— Велика буква І складається з двох елементів: короткої прямої та довгої прямої лінії з заокругленням унизу вліво.

Алгоритм написання великої букви І

— Пишемо під рахунок раз, два-і.

Спочатку «напишіть» у повітрі. Потім обведіть букву в зошиті до половини рядка. Роздивіться, чи правильно ви це зробили. Допишіть рядок до кінця. Наступний рядок запишіть самостійно.

3 Письмо під диктовку

Аа Оо Уу и Мм Мі Ам Ім Мі

Фізкультхвилинка (гімнастика для очей, пальчикова гімнастика)

1. Глибоко вдихніть, замруживши очі якомога сильніше. Напружуйте м’язи шиї, обличчя, голови. Затримайте подих на 2–3 секунди. А потім швидко видихніть, широко розплющивши на видиху очі. Повторіть 5 разів.

2. Заплющте очі, помасажуйте надбрівні дуги й нижні частини очиць круговими рухами — від носа до скронь.

3. Заплющте очі, розслабте брови. Поводіть очними яблуками зліва направо й справа наліво. Повторіть 10 разів.

ДЗЕРКАЛО

Тут у дзеркальце дивись,

Рухи всі повторюй.

Пальці вгору — пальці вниз,

Раз — угору, знову — вниз,

В кулачки збирайтесь,

Потім випрямляйтесь.

Долоні рук на ребрі стоять одна проти другої. Далі рухи за текстом.

БАРАБАН

Барабаню, барабаню,

Барабаню цілий день.

Барабанщик я завзятий,

Знаю безліч я пісень.

Напруженими пальцями обох рук барабанити по столу.

V. Узагальнення вивченого матеріалу

1 Робота в зошиті

1) Поєднання великої букви І з іншими буквами

— Поєднувальна лінія — коротка пряма, виведена з основної букви, яку ведемо до верхньої рядкової, звідки починаємо писати наступну букву.

2) Письмо буквосполучень Іі, Іо, Іа, Іи, Іу

2 Гра «Розумники та розумниці»

— Для цієї гри нам потрібні дві команди. Перша команда — дівчата, друга — хлопчики. Чия команда назве більше імен з буквою І?

VI. Підсумок уроку

— Яку букву вчилися писати?

— Назвіть імена, які починаються буквою І.

— З якої букви будемо їх писати?

— Коли ще будемо писати велику букву І?

 

17.10.2014

Тема. Звуки [н], [н′]. Позначення їх буквами Н, н («ен»)

Мета: ознайомити дітей зі звуками [н], [н′] і буквою Н («ен»), з артикуляцією цих звуків; вчити правильно артикулювати звук, виділяти його у словах; формувати навички читання складами; удосконалювати навички читання, збагачувати словниковий запас учнів, розвивати вміння робити звуко-буквений та звуко-складовий аналіз слів; виховувати у дітей почуття дружби й товариськості, старанність, бажання активно працювати.

Обладнання: каса букв, картки з рукописними та друкованими літерами, картки з друкованими великою та малою буквами, предметні малюнки, пелюстки із завданнями, лист у конверті, малюнок квітки-семицвітки, маленькі різнокольорові квіточки, загадки, зашифровки, кросворд, чистомовка.

Хід уроку

I. Організаційний момент

Пролунав дзвінок,

Починається урок.

Щоб урок пройшов не марно,

Треба сісти рівно, гарно

І виконувати те,

Про що мова зараз йде.

— Перед тим, як розпочнемо урок, давайте пригадаємо правила сидіння за партою. (Діти повторюють правила, користуючись плакатом.)

— Діти, листоноша приніс вам листа. (Учитель відкриває конверт і зачитує листа.)

Доброго ранку, любі діти!

Я — чарівна квітка-семицвітка. Запрошую вас разом зі мною навчатися і грати. Для цього ви повинні відривати по одній пелюст­ці й виконувати завдання. За правильні й чіткі відповіді я даруватиму вам маленькі квіточки.

Квітка-семицвітка.

II. Актуалізація опорних знань учнів

1. 1-ша пелюстка (рожева)

Учитель відриває першу пелюстку.

Зі мною будете грати,

Знання закріпляти.

— Яку букву вивчали на попередньому уроці?

— Які звуки вона позначає на письмі?

Гра «Утвори склад»

Діти утворюють прямі й обернені склади та зачитують їх.

— Завдання 1-ої пелюстки виконано! Як винагороду отримуєте маленькі квіточки.

2. 2-га пелюстка (зелена)

Загадка

В синім небі світлячки,

Не дістать до них рукою,

А найбільший світлячок

Вигнувся дугою. (Місяць і зорі)

— Зробіть звуко-буквений аналіз слів місяць та зорі.

— Складіть речення зі слів-відгадок за поданими схемами.

— Ви впорались із завданням 2-ої пелюстки!

Фізкультхвилинка

Руки вище підніміть

І спокійно опустіть.

Руки вгору, руки в боки,

І зробіть чотири кроки.

Руки вгору, руки вниз,

На сусіда подивись.

Руки вище підніміть

І спокійно опустіть.

Розведіть їх в різні боки,

Плесніть, діти, кілька раз.

За роботу, все гаразд

Після виконання фізкультхвилинки всі діти отримують зелені квіточки.

III. Повідомлення теми і завдань уроку

— Сьогодні на уроці ми вивчатимемо нову букву. Яку саме, ви дізнаєтесь, коли послухаєте віршик.

Дві палички-лічилочки

Гуляли у саду,

Аж тут зламалась гілочка;

— Рятуйте, бо впаду!

Летіла і кружляла,

Хапаючись за клен,

Між паличками впала

І вийшла буква «ен».

IV. Вивчення нового матеріалу

1. 3-тя пелюстка (жовта)

Уважними будете,

Нові знання здобудете.

— Квітка-семицвітка знає дуже багато, ось і вирішила з вами знаннями поділитися.

Подивіться уважно на малюнки. Що на них зображено? (Корона, кінь, слон, нитки)

— Поміркуйте, який спільний звук є у всіх цих словах? Послідовно назвіть звуки у словах слон, кінь. Чи однаково вимовляємо останній звук?

Спостереження за вимовою звуків

— Вимовте звук [н]. Чи виникають перешкоди при вимові? Яким є звук при звучанні? Вимовте звук [н′]. Чи подібний він за вимовою до [н]? Чим відрізняється? При вимові м’якого звука середня частина спинки язика підноситься до піднебіння. Отже, можна зробити висновок, що [н] — приголосний твердий, а [н′] — м’який.

Гра «Найуважніший»

Учитель читає вірш, учні запам’ятовують слова зі звуками [н], [н′].

Ніна несла з магазину

Ножиці в новій корзині,

Нитки, ножик і тканину,

Ще й намисто для Христини.

Гра «Знайди помилку»

— Ось ще одне завдання, яке принесла нам квітка-семицвітка. У вірші є помилка. Вам потрібно уважно послухати і виправити її.

Мишкам хвалилась

Бабуся стара:

— Кіт не страшний,—

В нас глибока гора!

Букву г («ге») треба замінити на н («ен»).

— Завдання 2-ої пелюстки виконано! (Нагородження найкращих учнів маленькими квіточками зеленого кольору.)

Позначення звуків [н], [н ′] буквою н («ен»)

Учні розглядають картки з великою та малою буквою, порівнюють її за розміром та формою.

— Пофантазуйте, на що схожа буква н («ен»).

— Запам’ятайте: звуки [н], [н′] позначаються на письмі буквою н («ен»).

— Де живе ця буква у касі? Прочитайте всі букви, які ви вже вивчили.

2 Робота за Букварем (с. 62)

— Наша гостя хоче перевірити, чи знаєте ви, як потрібно правильно сидіти за партою під час читання? (Учні розказують правила, користуючись плакатом.)

А тепер ми розгорнемо

Найкращу в школі книжку.

Знає кожен школяр:

До усіх книжок доріжку

Прокладає наш… (Буквар).

— Назвіть букву, яку ми сьогодні вивчаємо. Які звуки вона позначає на письмі? Розгляньте малюнки, знайдіть слова з цими звуками. (Синичка, годівниця, пінь) Знайдіть слова, схеми до яких подані на цій сторінці. На якому місці стоїть звук [н], [н′] у словах?

— Прочитайте склади. (Учитель читає слова в колонках, потім учні хором і по черзі зачитують їх.)

— Прочитайте слова.

— Всі завдання і 3-ої пелюстки виконано!

Хто ж там, хто вже так стомився

І наліво похилився?

Треба дружно нам всім встати,

Фізкультпаузу почати!

Фізкультхвилинка (вправи для збереження зору)

1. Міцно замружити очі. Порахувати до трьох, розплющити очі та подивитися вдалечінь. Порахувати до п’яти. Повторити 4–5 разів.

2. У середньому темпі проробити 3–4 кругові рухи очима в правий бік, стільки ж — у лівий. Розслабивши очні м’язи, подивитися вдалечінь — на рахунок 1–6. Повторити 2–3 рази. (Після виконання фізкультхвилинки всі діти отримують жовті квіточки.)

V. Узагальнення вивченого матеріалу

1. 4-та пелюстка (червона)

Гра «Зашифровки»

— Хтось зашифрував слова, нам потрібно їх розгадати. Читання речень у Букварику (с.62)

— Які ви молодці! Швидко впоралися із завданнями і цієї пелюстки.

Учні отримують квіточки червоного кольору.

2. 5-та пелюстка (синя)

Зі мною ви пограйте,

Слова знаходьте,

Складайте і читайте.

Гра «Врятуй слова»

Учитель зачитує завдання у віршованій формі.

Ридають літери у кожному рядочку:

Від слів лишаються лише шматочки!

Початок треба відшукати,

Щоб всі слова ті врятувати.

но- -сто сні- -вина нами- -говик

(Новина, сніговик, намисто)

— Завдання 5-ої пелюстки виконано!

Учні отримують квіточки синього кольору.

3. 6-та пелюстка (помаранчева)

Кросворд

1. Чорна корова

Всіх людей поборола. (Ніч)

2. Блакитна хустина

На весь світ єдина. (Небо)

3. Із клубка вона снується

За голкою спритно в’ється.

Все нам зшиє, полатає.

Хто ж загадку відгадає? (Нитка)

4. Майстер викував уміло

Два однакові ножі,

Дуже зустрічі зраділи,

Обнялись, а роз’єднати

Їх ніхто уже не міг.

Підкажіть, як називати

Почали відтоді їх? (Ножиці)

Вручення учням помаранчевих квіточок.

— А ось і остання пелюсточка.

4. 7-ма пелюстка (фіолетова)

Дружно, швидко вимовляй,

Скоромовки промовляй.

Конкурс на кращого скоромовця (робота в парах)

На дворі трава,

На траві дрова.

Не рубай дрова,

Бо трава здорова.

Нагородження учнів фіолетовими квіточками.

VI. Підсумок уроку

— Урок добігає кінця, пелюсток уже нема!

Квітка-семицвітка, прощавай, лети,

З радістю ми грались, щиро, від душі.

Пелюстки чарівні ти подарувала,

Грою зацікавила, знань усім додала.

Скажемо всі разом: дякуємо тобі!

А вона нам?

Учитель зачитує на серцеви6; просмотров: