Тема. Письмо великої букви М («ем»), складів, слів із нею

Мета: вчити писати велику М («ем»), поєднувати її з вивченими літерами; розвивати вміння списувати речення з рукописного та друкованого шрифту, удосконалювати вміння будувати звукові моделі слів, порівнювати, працювати за зразком; виховувати спо­стережливість, уважність, вчити працювати спільно, формувати позитивне ставлення до навчання.

Обладнання: демонстраційні картки з друкованими й рукописними літерами, каса, предметні малюнки, фішки для звукових моделей, плакат «Правильно сиди під час письма», девіз, малюнки з гімнастикою для очей

Хід уроку

I. Організаційний момент

— Діти, розпочинаємо урок. Поверніться один до одного, подивіться в очі, приємно усміхніться і збережіть цей лагідний настрій на весь урок.

Девіз:

Лиш дзвінок на урок продзвенить,

Стане кожний серйозним в ту мить.

Бо роботи багато у нас,

І дружно працює наш клас.

II. Актуалізація опорних знань учнів

1 Повторення вивченого про звуки і букви

— Які букви позначають голосні звуки?

— Покажіть, де вони живуть у касі.

— Які букви позначають вивчені приголосні звуки?

— Покажіть їх у касі.

— Коли пишемо велику букву?

— Доберіть кілька імен, щоб починалися на букви, які ви вже вивчили. (Відповіді учнів.)

2 Робота із загадкою

— Послухайте і відгадайте загадку.

Хто у Африці живе, цілий день банан жує?

Дражнить всіх мале звірятко.

Хто це, дітки?.. (Мавпенятко).

— Викладіть фішками звукову схему слова мавпа.

— Придумайте їй ім’я, щоб починалося на м.

— З якої літери ми будемо писати ім’я мавпочки?

— Які ще імена починаються на цю літеру?

— А чи зможемо ми записати ці імена? (Ні) Правильно, адже ми ще не вміємо писати велику літеру М.

Фізкультхвилинка

Ви втомились?

Саме час дружно відпочити,

І знайому фізхвилинку

В гості запросити.

Ми писали, ми трудились,

Наші пальчики втомились,

А щоб далі нам писати,

Треба пальці розім’яти.

Руки вгору потягніть

І до сонця підстрибніть!

Всі присядем, встанем враз.

Знов чекає праця нас!

III. Повідомлення теми і завдань уроку

— Сьогодні ми будемо вчитися писати велику букву М («ем»).

IV. Вивчення нового матеріалу

— Розгляньте велику рукописну літеру М. Чим вона подібна до друкованої?

Чим відрізняється? Які елементи вам уже відомі?

— Велика буква М («ем») складається з трьох елементів: довгої прямої похилої лінії, що починається із заокруглення, і двох довгих прямих, заокруглених унизу праворуч.

Робота в зошиті

Повторення відомостей про правильне розташування зошита на парті, тримання ручки, поставу.

Зошит швидко розгортаю

Руку правильно тримаю,

За поставою слідкую.

З чистотою я дружу,

На «відмінно» напишу.

1 Письмо довгої похилої, що починається із заокруглення внизу

— Починаємо писати трохи вище нижньої рядкової лінії. Ведемо вниз до нижньої лінії робочого рядка. Торкнувшись нижньої рядкової, заокруглюємо вправо. Ведемо довгу пряму похилу вгору до верхньої міжрядкової лінії.

Учні «пишуть» елемент у повітрі.

2 Письмо довгої прямої, що заокруглюється внизу праворуч і продовжується до верхньої міжрядкової лінії

— Починаємо писати на верхній міжрядковій лінії. Ведемо пряму лінію вниз на себе до нижньої лінії робочого рядка. Заокруглюємо вправо. Ведемо вгору довгу пряму до верхньої міжрядкової лінії.

Учні «пишуть» елемент у повітрі.

3 Письмо довгої прямої, що заокруглюється внизу праворуч

— Починаємо писати на верхній міжрядковій лінії. Ведемо довгу пряму лінію вниз на себе до нижньої лінії робочого рядка, заокруглюючи праворуч, доводимо до середини робочого рядка.

Учні «пишуть» елемент у повітрі.

4 Почергове письмо елементів під рахунок

5 Письмо букви М («ем»)

— Велика буква М («ем») складається з трьох елементів: довгої прямої похилої лінії, що починається із заокруглення, і двох довгих прямих, заокруглених унизу праворуч.

Алгоритм написання великої букви М («ем»)

— Пишемо під рахунок і-раз, два-і, три-і.

— Заплющте очі. Спробуйте написати велику букву М («ем») у повітрі. Потім обведіть букву в зошиті до кінця рядка. Роздивіться, чи правильно ви це зробили. Підкресліть олівцем букву, яка вам сподобалась. Наступний рядок напишіть самостійно.

Фізкультхвилинка (гімнастика для очей)

Широко розплющу очі,

Роздивлюсь усе охоче.

Потім мружусь, наче киця,

І заплющую очиці!

Вправу повторити 5 разів.

А тепер нове завдання —

Оченятам тренування.

Раз — поглянь у далечінь,

Два — в долонці відпочинь.

Пальчикова гімнастика

 

ЗАМОК

Ой, який складний замок!

Треба відімкнути:

Похитали, потрусили,

Ще й постукали — й відкрили.

Пальці переплетені «в замку». Похитувати долонями в різні боки,потім трусити руками, стукати зап’ястями, розчепити долоні і показати.

6 Письмо буквосполучень

Учитель звертає увагу учнів на поєднання букв. Під час написання слова мама нагадує дітям поєднання першого складу з другим (безвідривне).

V. Узагальнення вивченого матеріалу

1 Списування друкованого речення

— Прочитайте речення. Скільки слів у цьому реченні? Прочитайте перше слово. Якими літерами, друкованими чи рукописними, записано речення? Мамо, мамо!

Біля дошки один учень робить схему цього речення.

— Запишіть речення рукописними літерами. Перевірте, чи правильно записали речення.

2 Робота з віршиком

— Уважно послухайте вірш і скажіть, про кого в ньому йдеться?

Під лист заховалась червона малинка,

Та ягідки стиглі Маринка знайде.

Їх ручка зриває уміло маленька

Й плоди соковиті у кошик кладе.

Братик Михайлик Маринку питає:

— Коли ми додому із лісу підем?

Яку в іменах на початку, хто знає,

Ми літеру пишем? Підказуйте!.. (М)

(У вірші йдеться про Маринку і Михайлика.)

— Які ще імена починаються з цієї букви?

— Які цифри «дружать» з літерою м? (Сім, вісім)

VI. Підсумок уроку

— Яку букву вчилися писати?

— Назвіть імена, які починаються буквою М.

— З якої букви їх писатимемо?

— Коли ще будемо писати велику букву М?

 

 

14.10.2014

Тема. Звук [і]. Позначення його буквами І, і

Мета: ознайомити учнів з артикуляцією звука [і], позначення його буквою і; пояснити дітям, що буква і позначає м’якість попередніх приголосних звуків; розвивати навички читання складів та слів з буквою і; збагачувати активний словник учнів; удосконалювати навички робити звуко-буквений та звуко-складовий аналіз слів; виховувати інтерес до навчання, старанність, бажання активно працювати.

Обладнання: каса букв, картки з рукописними та друкованими літерами, картки з друкованими великою та малою буквами, предметні малюнки, чистомовки, сніжинки зі складами, малюнки із зображенням Незнайка та Снігової королеви.

Хід уроку

I. Організаційний момент

Уже дзвінок сигнал нам дав,

І на урок він нас покликав.

А отже, часу не втрачаймо,

Роботу швидше починаймо.

II. Актуалізація опорних знань учнів

— Перед тим, як почати працювати, давайте пригадаємо правила сидіння за партою. Сидіти треба зручно, ноги тримати на підлозі повною ступнею, спинку тримати прямо, голову нахилити трошки вліво і вниз так, щоб бачити написане в зошиті, лікті по­класти на парту. Між партою і грудьми повинна бути відстань на ширину долоні. (Розглядання плаката.)

Гра «Букви розсипалися»

— Діти, Незнайко розсипав букви. Давайте допоможемо йому скласти з цих букв слова.

(Молоток, килим, орел)

Гра «Злови літеру»

— Якщо почуєте у вірші звук [м],— плескайте у долоні.

Маринка з Михасем чомусь захворіли.

Жувачку жували, меду не їли!

Не жуйте жувачки, мої малюки,

І зуби свої бережіть залюбки!

— Розкажіть, як треба берегти зуби.

III. Повідомлення теми і завдань уроку

— Сьогодні на уроці ми ознайомимося з новою буквою — і.

Але ось біда, Снігова королева забрала до себе цю букву. Щоб її повернути, ми маємо виконати завдання, які приготувала Снігова королева.

IV. Вивчення нового матеріалу

1 Ознайомлення зі звуком

— Розгляньте малюнки на дошці. Назвіть, що на них зображено? Який спільний звук є у назвах цих предметів? (Звук [і])

2 Спостереження за вимовою звука

— Коли вимовляємо звук [і], губи розкриті у посмішці, кінчик язика впирається у нижні зуби, повітря проходить через рот.

Вимовте цей звук за мною. Чи є перешкоди у вимові? Який це звук? Чому він голосний?

3 Гра «Хто почує звук [і]?»

Учитель читає вірш. Учні плескають у долоні, якщо почують слово зі звуком [і].

Ігор маленький злякався індика

І на подвір’ї за хвірткою зник.

Іра гукнула: «Ця курка велика —

Це ж белькотун-забіяка індик!»

Фізкультхвилинка

Раз-два — всі присіли,

Потім вгору підлетіли.

Три-чотири — нахилились,

Зі струмочка гарно вмились

П’ять-шість — всі веселі,

Крутимось на каруселі.

Сім-вісім — в поїзд сіли,

Ніжками затупотіли.

Дев’ять-десять — відпочили,

І за парти тихо сіли.

4 Робота за Букварем (с. 58)

— Звук [і] позначається на письмі буквою і. Буква і є велика і мала. (Учитель демонструє картки з літерами.)

— Коли вживають велику букву? (Велику букву вживають на початку речення, коли пишуть імена чи прізвища.)

— Прочитайте перший стовпчик складів, потім — другий. Чим вони відрізняються?

— Порівняйте склад ми та мі. Який можна зробити висновок? (Літера і пом’якшує попередні приголосні звуки.)

— Назвіть зображені в Букварику на малюнку предмети. (Кінь, півень, індик, квіти, песик,господарка.) У яких із цих слів є звук [і]?

— Назвіть послідовно звуки у словах індик, кінь.

V. Узагальнення вивченого матеріалу

1 Читання чистомовки

Діти повторюють чистомовку «луною» за вчителем, потім — самостійно.

Ічка-ічка-ічка — ось глибока річка.

Ачка-ачка-ачка — пливла по річці качка.

Єчки-єчки-єчки — знесла вона яєчки.

Чат-чат-чат — навиводить каченят.

Чить-чить-чить — плавать діточок навчить.

Ічці-ічці-ічці — попливуть разом по річці.

2 Гра «Доповни слово»

— Снігова королева приготувала для вас непросте завдання. Але перед тим, як отримати його, згадайте, якою буквою позначається на письмі звук [і]? А ось і завдання. На кожній сніжинці є склад. Вам треба доповнити склад, щоб утворилося слово.

3 Гра «Кидаю склади»

Учитель називає «тверді» склади, а учні — «м’які».

Ти — ті

ни — ні

ми — мі ри — рі

ви — ві

ди — ді

 

4 Гра «Сніжинки»

— У словах деякі літери заморозилися та перетворилися на сніжинки. Вам потрібно «розморозити» ці букви.

Фізкультхвилинка (вправи для збереження зору)

1. Витягнути руку вперед. Подивитися на вказівний палець витягнутої руки на рахунок 1–4. Потім перенести погляд вдалечінь на рахунок 1–6. Повторити 4–5 разів.

2. Дивитись у далину перед собою 2–3 с. Потім перевести погляд на кінчик носа на 3–5 с. Повторити 6–8 разів.

5 Робота за Букварем (с. 59)

— Розгляньте малюнок. Кого ви бачите на малюнку?

— Я прочитаю текст. Ви уважно слухайте, запам’ятайте слова, у яких є звук [ і]

VI. Підсумок уроку

— З якою буквою ми сьогодні ознайомились?

— Який звук вона позначає?

— Доведіть, що він голосний.

— Ми виконали всі завдання Снігової королеви. Буква і повернулася на місце! Ви — молодці!