Тема. Письмо рядкової букви м («ем»), складів із нею, слова мама

Мета: вчити учнів писати рядкову букву м («ем»), складів та слів з нею; закріплювати вміння розрізняти рукописні й друковані літери; розвивати увагу, логічне мислення, мовлення учнів; виховувати у дітей старанність, охайність, бажання чинити добрі справи.

Обладнання: каса букв, предметні малюнки, картки з друкованими й рукописними літерами;

Хід уроку

I.Організаційний момент

Усміхніться, любі діти,

Шліть один одному свої привіти.

Пролунав уже дзвінок,

Починаємо урок.

Працюватимемо старанно,

Щоб почути у кінці,

Що у нашім першім класі

Діти — просто молодці.

II. Актуалізація опорних знань учнів

1 Гра «Знайди пару»

— До карток з друкованими буквами доберіть відповідні рукописні.

Учні називають букви, що позначають голосні та приголосні. Пояснюють, чим вони відрізняються.

2 Відгадування загадки

— Сьогодні до нас завітав… Відгадайте хто?

Навесні барвиста квітка

На галявині розквітла.

Лиш поглянути хотіли,

Враз знялась і полетіла. (Метелик)

— Зробіть звуко-буквений аналіз слова метелик. Назвіть перший звук у цьому слові. Який це звук за звучанням?

— Метелик приніс нам букву. А яку саме, ви дізнаєтесь з віршика.

Дві сестрички невеличкі

Одягли нові спіднички,

Узялись міцніш за руки—

І гулять мерщій на луки.

Біжимо — не доженем,

Не сестричок — букву «ем».

3 Гра «Впіймай звук»

Морж у морі днями кисне,

Море для моржа корисне.

Морж на хвилях може спати,

Може глибоко пірнати.

III. Повідомлення теми і завдань уроку

— Сьогодні ми будемо вчитися писати маленьку букву м («ем»), яку приніс нам метелик, поєднувати її з іншими буквами.

IV. Вивчення нового матеріалу

1 Ознайомлення з новою буквою

— Розгляньте і порівняйте друковану й рукописну літери м.

— На письмі звук [м] позначається буквою м («ем»). Рядкова буква м («ем») складається з трьох елементів: короткої прямої похилої, що починається із заокруглення, і двох коротких прямих ліній, заокруглених унизу праворуч.

2 Повторення правил про те, як сидіти за партою, тримати ручку, розміщувати зошит

1) Як сидіти за партою

— Сидіти треба зручно, ноги тримати на підлозі повною ступнею, спинку тримати прямо, голову нахилити трошки вліво і вниз так, щоб бачити написане в зошиті, лікті покласти на парту. Між партою і грудьми повинна бути відстань на ширину долоні. (Розгляд плаката.)

2) Розміщення зошита на парті

— Відкрийте першу сторінку зошита, покладіть перед собою, лівою рукою тримайте його. (Учитель звертає особливу увагу на ліворуких дітей.)

3) Як тримати ручку під час письма

— Візьміть ручку в праву руку. Підніміть її, ставлячи лікотьна парту. Ручку тримайте тільки трьома пальцями — великим, вказівним, середнім, але писати допомагає вся рука. Ручка більше спирається на середній палець, підтримується великим, а зверху — вказівним. Усі три пальці знаходяться на відстані ширини вказівного пальця від кінця ручки. (Учитель звертає особливу увагу на ліворуких дітей.)

Фізкультхвилинка

Хлопчики й дівчатка, зробимо зарядку.

Руки в боки, вгору, вниз.

Один, два, три — не помились.

У долоні хлоп-хлоп,

І ногами топ-топ.

Мов годинник зробим

Так: тік-так, тік-так.

Тихо сіли на стільці

Скажу вам : «Ви молодці!».

3 Робота у зошиті

Письмо елементів букви м («ем»)

1) Письмо короткої похилої, що починається з заокругленням внизу

— Починаємо писати трохи вище нижньої рядкової лінії. Заокруглюємо вниз праворуч. Торкаючись нижньої рядкової, ведемо вгору пряму коротку похилу лінію до верхньої лінії робочого рядка.

Письмо елемента тильною стороною ручки на долоні.

2) Письмо короткої прямої, продовженої до верхньої лінії робочого рядочка

— Починаємо писати на верхній рядковій лінії, ведемо вниз на себе до нижньої лінії робочого рядка. Заокруглюємо праворуч. Торкаючись нижньої рядкової лінії, ведемо вгору коротку пряму до верхньої лінії робочого рядка.

Письмо елемента тильною стороною ручки на долоні.

3) Письмо короткої прямої, що заокруглюється внизу праворуч

Починаємо писати на верхній рядковій лінії, ведемо вниз на себе до нижньої лінії робочого рядка. Заокруглюємо праворуч біля нижньої рядкової лінії. Закінчуємо писати близько середини робочого рядка.

Письмо елемента тильною стороною ручки на долоні.

4) Почергове письмо елементів під рахунок

Письмо рядкової букви м («ем»)

— Рядкова буква м («ем») складається з трьох елементів: короткої прямої похилої, що починається з заокруглення, і двох коротких прямих ліній, заокруглених унизу праворуч.

Алгоритм написання рядкової букви м («ем»)

— Пишемо під рахунок і-раз, два-і, три-і.

— Заплющте очі. Спробуйте написати маленьку букву м («ем») у повітрі. Потім обведіть букву в зошиті до кінця рядка. Роздивіться, чи правильно ви це зробили. Підкресліть олівцем букву, яка вам сподобалась. Наступний рядок напишіть самостійно.

Пальчикова гімнастика

ЧЕРЕПАХА

Ось черепаха луки дісталась,

Стежкою разом з будинком повзла.

Раптом маленька тваринка злякалась,

Мить — і нема: то вона вже сховалась.

(Ліва долоня накриває тильний бік правої руки. Перебираючи пальцями, «черепаха повзе». На останньому рядку — «зупинилась», пальці «сховались».)

ЗМАГАННЯ

Позмагатись пальці хочуть:

Хто скоріш перебіжить.

Другий — третій, другий — третій,

А великий ще лежить.

(Перебираючи чотирма пальцями по столу, просуватися вперед.)

Письмо буквосполучень мо, ма, мм, ам, му, ми

Учитель звертає увагу на поєднання букв мм.

— Першу букву закінчуємо писати трошки вище рядкової лінії і відразу починаємо писати другу букву, яку ведемо вниз до рядкової, а лише потім похило вгору.

— Буква м («ем») з’єднується середнім з’єднанням з буквами а, о, верхнім — з и та у.

Письмо буквосполучень у зошиті до кінця рядочка

4 Гра «Конкурс красунь» (робота в парах)

Після того, як учні написали рядок букв, їм пропонується серед букв вибрати «Красуню» і «вдягнути» їй корону (намалювати над нею) та «Попелюшку» (найгірше написану букву) і поставити над нею лише крапочку.

V. Узагальнення вивченого матеріалу

— У багатьох мовах світу слово мама починається буквою м («ем»).Майка — болгарською;

мама — румунською;

матка — польською;

мітір — грецькою; мутер — німецькою;

ман — португальською;

мазер — англійською.

 

1 Робота у зошиті Письмо слова мама

— Найперше слово, що вимовляє дитина,— це слово мама. Воно близьке для кожного. І тому перше слово, яке ми будемо писати,— це слово мама.

Вимовте це слово. Назвіть звуки у цьому слові. Якими буквами позначаються ці звуки? Запишемо це слово спочатку в повітрі, а потім у «Прописах».

2 Відгадування загадки

Найрідніша, наймиліша

Всіх вона нас пестить, тішить.

Завжди скрізь буває з нами.

Відгадайте, хто це? (Мама)

— Діти, а як ви звертаєтесь до мами? (Мамо, матусю, ненько...)

— Складіть з цим словом речення за схемами.

3 Робота з чистомовкою

Учні промовляють чистомовку «луною» за вчителем.

Ма-ма-ма — ой, весела вже зима!

Мі-мі-мі — дуже раді ми зимі.

Мо-мо-мо — пташкам корму ми дамо.

Му-му-му — а морквиночку кому?

Ям-ям-ям — цім білесеньким зайцям.

VI. Підсумок уроку

— Яку букву ви навчилися писати?

— Який звук вона позначає на письмі?

— Зі скількох елементів вона складається? Назвіть їх.

— Яке слово найрідніше, найдорожче ви навчилися писати?

13.10.2014

Тема. Закріплення знань про звукові значення вивчених букв .Звук [м], буква М

Мета: продовжити роботу над засвоєнням вивчених букв, їх звукових значень; поповнювати активний словниковий запас учнів; формувати навички читання слів та речень з вивченими буквами, уміння читати, розмовляти відповідно до норм літературної мови; виховувати любов до природи, старанність, почуття дружби й товариськості.

Обладнання: каса букв, картки зі складами, предметні малюнки, звуко-складові та звуко-буквені схеми, малюнок корабля, карта подорожі, вірш, чистомовка, схеми речень, човники зі словами, сигнальні картки.

Хід уроку

I. Організація класу

Сядьте, діти, всі гарненько,

Руки покладіть рівненько.

Голову вище підніміть,

Свої плечі розведіть.

Мені, діти, усміхніться,

Веселіше подивіться.

II. Повідомлення теми і завдань уроку

Сьогодні у нас незвичайний урок.

Сьогодні ми зробимо ще один крок

В країну відому, в країну чудову,

В країну звуків і букв нашої мови.

— Наша подорож — до країни Букв і Звуків, які ми вже вивчили.

Учитель демонструє карту подорожі.

— Під час подорожі ми зупинимося в трьох портах:

— А на чому ми подорожуватимемо? (На кораблі)

Учитель вивішує на дошку малюнок корабля.

— Давайте уявимо собі цей корабель. Який він?

III. Повторення вивченого матеріалу

— Спочатку нам слід підготуватися до подорожі. Давайте разом пригадаємо, як правильно сидіти за партою. (Відповіді учнів.)

— Щоб добре читати під час подорожі, проведемо мовленнєву розминку.

1 Читання чистомовки

Діти повторюють чистомовку «луною» за вчителем, потім — самостійно.

Ато-ато-ато — чистомовок є багато.

Ті-ті-ті — та найкращі будуть ті,

Ята-ята-ята — що поможуть вам, малята,

Ув-ув-ув — ротик щоб слухняним був!

— Нам уже час рушати в подорож!

Ось ми на місці призначення — у порту «Букви». Доки ми пливли, з цього порту нам надіслали телефонограму, у якій повідомляється, що в країні з’явилися жуки-буквоїди. Вони з’їли букви у скоромовці. Ми маємо допомогти відновити пошкоджені букви.

Гра «Зникла буква»

М..ркву, перець і г..рбуз

П..сад..в ст..рий дід..сь.

Пест..в їх та п..лив..в —

Г..рн..й ..рож..й зібр..в.

— Подумайте, які саме букви полюбляють жуки-буквоїди? Назвіть їх.

— Якими звуками позначаються ці букви? (Учні називають звуки.)

— Які це звуки? (Голосні) Які ще бувають звуки? (Приголосні)

— Назвіть приголосний, який ви вивчили. (Звук [м])

Гра «Утвори та прочитай склади»

— Утворіть слова зі складів ма, ми, мо так, щоб ці склади були на початку слова і в кінці. (Малина, мама, мило, сидимо і т. ін.)

Фізкультхвилинка

Щось не хочеться сидіти,

Треба трохи відпочити.

Руки вгору, руки вниз,

На сусіда подивись.

Руки вгору, руки в боки,

Вище руки підніміть,

А тепер їх опустіть.

Пострибайте кілька раз,

За роботу, все гаразд.

— Ми минули порт «Букви» і наближаємося до порту «Слова».

Гра «Знайди будиночки»

— Схеми загубили свої будиночки — слова. Допоможіть, з’єднайте схеми з відповідними малюнками.

Гра «Поділи слово на склади»

Учитель показує предметні малюнки. Перший ряд називає предмет, який зображений, другий ряд ділить слово на склади, третій — вказує, на який склад падає наголос.

IV. Узагальнення вивченого матеріалу

— Час вирушати до останнього порту. Перешкод для корабля немає. Ми — у порту «Речення».

Фізкультхвилинка (вправи для очей)

1. Голова нерухома. Підняти очі вгору, опустити вниз. Подивитися вправо, потім — вліво. Повторити 6–8 разів.

2. Відкинутись на бильце стільця. Вдихнути. Нахилившись уперед до кришки парти, видихнути. Повторити 5–6 разів.

3. Руки витягти уперед, подивитись на кінчики пальців, підняти руки вгору (вдихнути), стежити очима за руками, не піднімаючи голови, руки опустити (видих). Повторити 4–5 разів.

Гра «Склади речення за даними схемами»

Гра «Зберемо човники»

Плаче гірко вовченя:

Скільки клопоту щодня!

Тільки човники збере,

Знов їх вітер рознесе.

Допоможем вовченяті

Його човники зібрати.

— На човниках зображені слова. Слід розмістити їх у певному порядку, щоб вийшло речення.

— Прочитайте речення з різними інтонаціями. (Я співчуваю; запитую; обурююсь; насміхаюсь...)

Гра «Художники»

— Намалюйте малюнок до цього речення.

— Надрукуйте на аркуші це речення. Підкресліть однією рискою букви, які ви вже вивчили.

— Якими звуками позначаються ці букви?

— Чим відрізняються приголосні звуки від голосних?

— Наша подорож вже добігла кінця! Ви добре впоралися з усіма завданнями. Молодці!

V. Підсумок уроку

— Ви сьогодні були розумними, уважними, організованими мандрівниками.

— Вам сподобався урок? (Якщо так, учні піднімають зелений кружечок, якщо ні — червоний.)