Тема. Письмо великої букви О

Мета: ознайомити учнів із великою рукописною буквою О, вчити писати цю букву, поєднувати її з вивченими літерами; закріплювати уміння переписувати цю букву з рукописного та друкованого шрифту; удосконалювати навички звукового аналізу слів; формувати елементи самоконтролю; виховувати спостережливість.

Обладнання: друкована і рукописна велика буква О, предметні малюнки, загадки, лист, малюнок дерева із завданнями, різнокольорові листочки;

Хід уроку

I. Організаційний момент

Учитель

Пролунав уже дзвінок,

Починається урок.

Що ми будемо робити?

Учні (разом)

Букви будемо учити

Один, два, три, чотири, п’ять —

Хочем все на світі знать.

II. Актуалізація опорних знань учнів

— Зранку мене зустрів листоноша, який передав вам лист. Але цей лист не відомо від кого, і щоб дізнатись про це, потрібно відгадати загадку.

1 Загадка

В зеленім лісі побував

Якийсь художник — і по волі

Дерева перефарбував

У золотисто-жовтий колір.

— Ти хто такий? — я здивувавсь.—

Чому тебе не бачив досі?

— То придивися, — хтось озвавсь,—

І ти тоді побачиш… (осінь).

— То цей лист нам написала Осінь. Послухайте його.

Любі діти! Злий чаклун відібрав мої чарівні фарби, без яких я не можу розфарбувати землю. Щоб їх повернути, мені потрібно виконати завдання. Але сама впоратись я не можу і тому звертаюсь до вас за допомогою.

— Допоможемо Осені?

2 Перше завдання

— Прочитайте слова, які «заховалися» на дереві.

— Які з цих букв ви вже навчилися писати?

— Ви впоралися із завданням і отримуєте першу винагороду (листочок жовтого кольору).

Фізкультхвилинка

Руки вгору, руки вниз,

На сусіда подивись.

Руки в гору, руки в боки,

Пострибай на місці трохи.

Руки ззаду покладемо,

Головою повернемо.

Разом присядемо

І за парти сядемо.

3 Друге завдання

— Послухайте вірш і скажіть, яка буква не виходила в Олі під час письма.

«Ох,— зітхнула Оля тихо.—

Не виходить буква, лихо.

Наче бублик, ось яка.

Що за літера така?»

— З якої літери починається ім’я цієї дівчинки?

— Які ще імена дівчаток, що починаються буквою О, ви знаєте?

— Які імена хлопчиків починаються з літери О?

— А хто скаже, з якої букви пишуться імена.

— Ви добре попрацювали і за це ви отримуєте другу винагороду (листочок червоного кольору).

III. Повідомлення теми і завдань уроку

— Давайте сьогодні навчимось писати велику букву О.

IV. Вивчення нового матеріалу

— Розгляньте велику рукописну літеру О. Чим вона подібна до друкованої? Чим відрізняється?

— Велика буква О складається з одного елемента — овалу.

1 Робота в зошиті

— Пригадайте, як пишеться буквосполучення ао, пропишіть до кінця рядочка.

Пальчикова гімнастика

ПАВУК

Біжить по павутинню

Жвавенький павучок.

Ось мушку він побачив —

Потрапила в сачок!

(Пальцями схрещених рук швидко «бігти» по столу, на останній рядок «схопити» мушку.)

 

СЕСТРИЧКИ

Посварились дві сестрички,

Розійшлися хто куди.

Ну, а потім помирились,

Обнялись — нема біди.

(Розвести долоні, доторкуючись зап’ястями, потім переплести пальці.)

2 Повторення правил про те, як сидіти за партою, тримати ручку, розміщувати зошит

— Хто нагадає, як треба сидіти за партою, тримати ручку і розміщувати зошит на парті?

3 Робота у зошитах : написання букви О

1) Письмо великої букви О

— Велика буква О складається з одного елемента — овалу.

Алгоритм написання великої букви О

— Пишемо під рахунок і-раз-і.

2) Письмо буквосполучень О, Оа, Оу

— Діти, ось ви отримали останній листочок з фарбою — зелений.

— Усі завдання вже виконані! Ви допомогли Осені отримати свої чарівні фарби! І нарешті вона розфарбує все навкруги.

VI. Підсумок уроку

— Чи сподобався вам урок?

— Що найбільше запам’яталося вам?

— Яку букву вчилися писати?

— Назвіть слова, у яких зустрічається ця буква.

 

07.10.2014

Тема.Звук [и]. Позначення його буквою и

Мета: ознайомити з артикуляцією звука [и], позначенням його буквою и; вдосконалювати навички читання складів, слів з буквою и; закріпити вивчені букви; розвивати уміння робити звуковий-буквений та звуко-складовий аналіз слів; розвивати уміння слухати, пам’ять; ознайомити дітей з багатозначними словами; виховувати старанність, любов до природи, бажання активно працювати.

Обладнання: набір карток з буквам і словами, предметні малюнки, малюнок букви и, чистомовки, скоромовки, малюнки для гри «Що зайве?».

Хід уроку

I.Організаційний момент

Швидко пролунав дзвінок:

Розпочати час урок.

Ми навчаємося старанно,

І попрацюєм залюбки.

Друзі скажуть: «Бездоганно,

Ви усі — розумники!»

II. Актуалізація опорних знань учнів

На дошці прикріплені малюнки огірка, осла, одягу.

— Розгляньте малюнки на дошці. Що на них зображено?

— Підберіть до цих предметів слова-ознаки, які їм підходять: зелений, дитячий, впертий. (Зелений огірок, дитячий одяг, впертий осел)

— Яким звуком починаються ці слова? Якою буквою позначається звук [о]?

III. Повідомлення теми і завдань уроку

— Сьогодні на уроці ми будемо вивчати новий звук. Але який саме, ви дізнаєтесь, коли послухаєте віршик.

И — ця літера цікава!

Зліва дивиться направо.

— Ич! — дивується сама,—

Я у дружбі з усіма,—

Гарно мовлюсь, голос маю,

Але слів не починаю!

IV. Вивчення нового матеріалу

— Діти, до нас завітала гостя — лисичка Лиска. Вона прийшла із проханням — допомогти їй. Лисичка зовсім не знає букву и. Давайте допоможемо їй, навчимо Лиску.

1 Ознайомлення з буквою и

— Звук [и] позначається на письмі буквою и. Розгляньте друковану букву. Подивіться, де «живе» ця буква в касі.

Ніякі риби, ні тварини, ні птахи

Не починаються у нашій мові з и.

Але в кінці та в середині слова

Потрібна дуже и у нашій мові.

Чистомовка

Із-із-із — барсучок в нору заліз.

Ди-ди-ди — наступили холоди.

Ить-ить-ить — барсучок тут смачно спить.

Ни-ни-ни — аж до самої весни.

Ск оромовка

Три лисички, три сестрички

Миють лапки, миють личка.

Не виводить тато лис

Їх немитими у ліс.

— Про кого ця скоромовка?

— Зробіть звуко-складовий аналіз слова лисички.

Назвіть звук, який повторюється? Що це за звук?

Фізкультхвилинка

Стрибу-стрибу! Скоки-скоки!

Прилетіли дві сороки.

Прискакали жабенята,

Стали у танку кружляти.

Прибігла лисонька —

Заграла на скрипочці.

Скре-ке-ке, ква-ква-ква!

2 Робота за Букварем (с. 50)

— Розгляньте малюнки у Букварику. Знайдіть предмети, у назвах яких є звук [и]. (лимон, калина, вишня)

— Підберіть до звукових схем відповідні малюнки

3 Розвиток мовлення. Ознайомлення з багатозначними словами

Вчитель читає текст у Букварику с. 51

— Діти, подивіться на малюнки у Букварику. Що зображено на цих малюнках? (Лисички, гриби) А чи знаєте ви, як називаються ці гриби? (Лисички)

— Наша Лиска цікавиться, чому ці гриби так називаються? (Вони за кольором подібні до кольору шерсті лисички.)

— Складіть за схемами одне речення зі словом лисички у значенні тварини, інше речення — у значенні гриби.

V. Узагальнення вивченого матеріалу

— Допитлива Лиска приготувала для вас, діти, завдання. Вона хоче перевірити, чи добре ви вже знаєте букву и.

Гра «Що зайве?»

Учні називають предмет, у назві якого немає звука [и].

1) (Лисички, заєць, листок. Зайвий малюнок — заєць.)

2)(Єнот, шишка, нитки. Зайвий малюнок — єнот.)

3)(Кавун, вишні, лимони. Зайвий малюнок — кавун.)

Фі зкультхвилинка

Хмарка сонечко закрила,

Слізки срібнії зронила.

Ми тії слізки пошукаєм,

У травичці позбираєм.

Пострибаєм, як зайчата,

Політаєм, як пташата,

Потанцюємо ще трішки,

Щоб спочили ручки, ніжки.

Всі веселі? От чудово!

А тепер до праці знову.

Гра «Упіймай букву и»

— А ось і останнє завдання від нашої гості. Лисичка хоче перевірити, чи такі ви кмітливі, як вона. Я зачитаю вам віршик, а ви, коли почуєте слово, в якому є буква и, плескайте в долоні. Приготувалися? Почнемо!

У вишнях кричить синиця:

— И нікуди не годиться!

В словнику нам не знайти

Слова жодного на И!

И образилося дуже,

Із синицею не дружить!

Аж прокинулась синиця:

— Ич, могло ж таке насниться!

VI. Підсумок уроку

— З якою буквою ви сьогодні познайомились?

— Який звук вона позначає?

— Що цікавого дізналися на уроці?

— Лисичка дуже дякує вам, що навчили її читати цю літеру. І в знак подяки запрошує вас до себе в гості.

 

Тема. Письмо рядкової букви и.

Мета: вчити учнів писати рядкову букву и, з’єднувати її з вивченими буквами; закріплювати вміння розрізняти рукописні й друковані літери; вдосконалювати навички звуко-складового аналізу слів; вчити правильно спілкуватися з ровесниками, дорослими; розвивати увагу, логічне мислення, мовлення учнів; виховувати у дітей старанність, охайність, бажання робити добрі справи.

Обладнання: малюнок сови, предметні малюнки, каса букв, картки з друкованою й рукописною літерою и, зошит, схеми слів, кросворд;

Хід уроку

I. Організаційний момент

Всі мерщій сідайте, діти.

Домовляймось не шуміти,

На уроці не дрімати,

Руки вчасно підіймати.

І щоб не було мороки.

Всі готові до уроку?!

Тож гаразд, часу не гаєм

І урок розпочинаєм.

II. Актуалізація опорних знань учнів

— Діти, до нас завітала гостя. Вона працює у лісовій школі. А сьогодні вона хоче побачити, як діти нашого класу вміють гарно писати і працювати.

А яка це гостя, ви дізнаєтеся, якщо відгадаєте загадку.

Що воно за дивна птиця —

Світла денного боїться,

Дзьоб гачком, великі очі,

І не спиться їй щоночі.

— Ху-ху-ху! — кричить, співа.

Відгадали? Це... (сова).

— Так, діти, до нас завітала Мудра Сова, і принесла з собою багато завдань, щоб перевірити ваші знання.

1 Гра «Чарівні звірі»

— Сова запрошує нас до лісу. (Учитель на дошці вивішує малюнки, на яких зображені звірі.) Кого ви бачите? Що вони тримають у руках?

Учні називають букви, які тримають звірі, по черзі пишуть на дошці відповідні рукописні (великі, маленькі), називають звуки, що позначає кожна буква.

— З першим завданням ви впорались на відмінно. Сова переконалася, що ви вже навчилися гарно писати вивчені букви, і принесла вам нову рукописну букву. А яку саме, ви згодом дізнаєтесь. А спочатку послухайте вірш.

В абетці букву ми зустріли

Таку, що слів не починає.

А у словах дуби, гриби

Останнє місце посідає.

— Чи здогадалися ви, яку букву принесла нам Сова? Яким звуком закінчуються слова дуби, гриби? Якою літерою позначається цей звук? (Звуко-складовий аналіз слів дуби, гриби.)

— Назвіть слова, у яких літера а захована всередині слова.

2 Робота в зошиті . повторюємо написання букв: а у о

Фізкультхвилинка

Встало вранці ясне сонце,

Зазирнуло у віконце.

Ми до нього потяглися,

За промінчики взялися.

Нумо дружно присідати,

Сонечко розвеселяти.

Встали — сіли! Встали — сіли!

Бачте, як розвеселили!

Стало й сонце танцювати,

Нас до кола припрошати:

Нумо, разом! Нумо, всі!

Потанцюймо на росі!

III. Повідомлення теми і завдань уроку

— Сьогодні ми будемо вчитися писати букву, яку принесла нам Мудра Сова.

IV. Вивчення нового матеріалу

— Розгляньте і порівняйте друковану й рукописну літери. Чи подібні вони між собою? Які елементи траплялися в уже відомих вам літерах?

И — цікава буква є.

На початку слова

Вона не стає!

Але вона завжди готова

Стати в кінці чи всередині слова.

1 Повторення правил про посадку під час письма, положення зошита на парті, тримання ручки

Зошит свій я розгортаю,

Навскоси його кладу.

Ручку правильно тримаю.

Буду я писати вправно,

Сяду прямо, не зігнуся,

До роботи вже беруся.

— Щоб гарно написати нову букву, Мудра Сова пропонує вам зробити пальчикову гімнастику.

ДОБРИЙ ДЕНЬ

— Добрий день, добрий день,—

Пальчики сказали,—

Ми сьогодні всіх дітей

Зранку привітали.

(Долоні рухаються назустріч одна одній — пальці «кланяються», потім ритмічно на кожний склад одноіменні пальці лівої і правої руки з’єднуються.)

2 Письмо короткої прямої, продовженої до верхньої лінії робочого рядка

— Починаємо писати від верхньої рядкової лінії пряму коротку лінію вниз на себе. Біля нижньої рядкової заокруглюємо праворуч. Торкнувшись нижньої лінії робочого рядочка, ведемо вгору до верхньої рядкової лінії.

Учні спочатку «пишуть» елемент у повітрі, потім обводять зразок у зошиті. Далі пишуть самостійно до кінця рядка.

3 Письмо короткої прямої заокругленої внизу праворуч

— Починаємо писати від верхньої рядкової пряму коротку лінію вниз на себе. Біля нижньої рядкової заокруглюємо праворуч. Закінчуємо писати близько середини робочого рядка.

4 Почергове письмо елементів під рахунок

5 Письмо букви и

— Буква и складається з двох елементів: двох коротких прямих ліній, заокруглених унизу праворуч.

Алгоритм написання рядкової букви и

— Пишемо під рахунок раз-і, два-і.

6 Письмо буквосполучень ил

— Починаємо писати від верхньої рядкової лінії пряму коротку лінію вниз на себе. Біля нижньої рядкової заокруглюємо праворуч. Торкнувшись нижньої лінії робочого рядочка, ведемо вгору до верхньої рядкової лінії. Не відриваючи руки, ведемо по писаному на себе коротку пряму вниз. Заокруглюємо біля нижньої рядкової праворуч вгору. Закінчуємо писати трохи вище нижньої рядкової лінії. Заокруглюємо вниз праворуч. Торкаючись нижньої рядкової, ведемо

вгору пряму коротку похилу лінію до верхньої лінії робочого рядочка. Не відриваючи руки, ведемо вниз на себе по писаному майже до середини робочого рядка. Продовжуємо вести вниз на себе до нижньої лінії робочого рядка. Заокруглюємо праворуч, торкаючись нижньої рядкової лінії. Закінчуємо писати близько середини робочого рядка.

7 Письмо буквосполучень ио, иу

Учитель пояснює принцип з’єднання букв. Звертає увагу на нахил букв, призначення похилої лінії.

Фізкультхвилинка (гімнастика для очей)

Виконується стоячи. Поставити палець руки по середній лінії обличчя навпроти перенісся на відстані 25–30 см від очей. Дивитись двома очима на кінець пальця 3–5 с. Закрити долонею лівої руки ліве око на 3–5 с. Прибрати долоню, дивитись двома очима на кінець пальця 3–5 с, потім аналогічна вправа виконується при фіксації пальця лівої руки, з прикриванням правого ока. Повторити 5–6 разів. Вправа сприяє спільній роботі обох очей.

Пальчикова гімнастика

КВІТИ

Зранку всі чудові квіти

Весело розкрились.

І до сонця потягнулись,

І росою вмились.

Тильний бік долоні лежить на столі, пальці зібрані у жменю, потім розводимо пальці.

V. Узагальнення вивченого матеріалу

1 Гра «Знайди слово»

Скласти слова за поданими схемами.

Слова для довідки: лис, кит, сир, жити, лити, мити, нитки, миски, пишний, дивний, жирний.

2 «Відгадай загадку»

По землі — не пробіжуся

І на небо не дивлюся,

Очі маю — не моргаю,

Маю рот — не розмовляю.

Маю хвіст, але не звір я,

І не птиця, хоча з пір’ям.

Хати з роду не будую,

Та нітрохи не жалкую. (Риба)

• Я не їм вівса, ні сіна,

Дайте випити бензину —

Коней всіх я обжену,

Куди хочеш побіжу. (Машина)

• Я кругленька, червоненька,

З хвостиком тоненьким.

На городі мене рвуть

І до столу подають. (Редис)

VI. Розвиток зв’язного мовлення

— Діти, давайте згадаємо, що ми зробили на початку уроку, коли зустрілися. Привітатися — це прояв ввічливості. Змалечку мами й тата вчили нас вітатися одне з одним i зі старшими. І не тільки вчили, a й самі віталися зі своїми знайомими. Наша мова настільки багата, що в ній завжди знайдеться тепле і привітне слово. Добре слово — наче зернятко, що, зійшовши, дарує нам радість. Ось як українська поетеса Тамара Коломієць сказала про це:

.Сію дитині в серденько ласкy:

Сійся-родися,

Ніжне «будь ласка»,

Вдячне «спасибі»,

«Вибач» тремтливе —

Слово y серці,

Як зернятко в ниві.

«Доброго ранкy!»,

«Світлої днини!» —

Щедро даруй ти

Людям, дитино.

Мова барвиста,

Мова багата,

Рідна і тепла,

Як батьківська хата.

 

— Не привітатися або не відповісти на привітання в усі часи в усіх народів вважалося невихованістю та неповагою. Чи можна вітати людину непривітно? Чи можна бажати здоров’я людині крізь зуби, а доброго дня зі злим виразом обличчя? Тлумачний словник пояснює так: привітний — той, що виявляє доброзичливість, привітність. Бути привітним — значить радіти іншому, доброзичливим — бажати добра. Значення слів привітання залежить від інтонації, з якою ми вимовляємо їх. Вітатися треба вміти. Один хлопчик скаржився, що з цим здоровканням — одні неприємності. Послухайте вірш Ірини Кульської «Неприємності від чемності».

Обіцяв Пилип матусі:

— Ось за чемність я візьмуся!До усіх вітатимусь...

Пилип виходить з хати,

Як же чемність показати?

Сторож ніч сторожував,

Сторож вранці задрімав.

Наш Пилип — гуп! гуп! У ґанок:

— Агов, дядькy, добрий ранок!

Дядько не вітається,

Він спросоння лається.

Наздогнав Пилип Фросину,

Смик за косу, за хустину:

— Здоровкаюся ж двічі я,

Ти чого не ввічлива?

Не чyть вітання Фросі,

Вона нечемна досі.

Стоїть вожата біля вікна,

Складає купу книг вона.

Пилип набіг на ноги:

— Посуньтеся з дороги!

Світ мені не застyпайте,

Я ж кaжy «здрастуйте».

Розгнівалась вожата:

— Старших треба поважати!

Пилип вожату — за рукав:

— Ta я ж вам «здрастуйте» гyкав,

Хіба вам не приємно,

Що я вітаюсь чемно?

Пилип y класі вдруге:

— Добридень кажy дрyгy.

Тoй напихає рота,

Вітатись не охота.

Пилип гyкнув: — Нечема!

Чи був Пилипко чемним?

 

— Чому дорослі були хлопчиком незадоволені?

— Як Пилипкові слід було поводитися?

— Чи вмів Пилипко вітатися з людьми?

— Ми вивчили слова ввічливості, a зараз я перевірю ваш словник чемності. Чи знаєте ви «ввічливі» слова.

Розтопить серце всякого

Сердечне слово... (дякую).

Коли тебе впіймають за підказку,

Ти вчителя розчулиш:... (Вибачте, будь ласка).

Зеленіє древній пень,

Коли почує: ... (Добрий день).

Коли згасає сонце y росі

Й зоря лягає лагідно на плечі,

Серед знайомих, рідних голосів

Ми чуємо привітне: ... (Добрий вечір).

Щоб знову зустрітися в годину призначену,

Кaжy щиро завжди я всім: ... (До побачення).

— Молодці! А зараз пограємо в гру «Намисто гарних слів».

Перед вами лежать намистинки. Ви повинні взяти намистинку і назвати гарну рису вашого товариша. Закінчуємо й одягаємо одне одному намисто. Подивіться, скільки гарних рис ви побачили одне в одного!

— Необхідно бути ввічливим для того, щоб зробити приємним спілкування з іншими людьми, мати багато друзів і повагу від близьких. І сьогодні, діти, і надалі, ми вчитимемося бути ввічливими, чемними. Адже в народі кажуть: «Ввічливих і лагідних скрізь шанують».

 

VII. Підсумок уроку

— Яку букву ви навчилися сьогодні писати?

— Чи важко було її писати?

— Який звук вона позначає на письмі?

— Назвіть слова, де був би цей звук.

— За допомогою яких слів ми оцінюємо вчинки і поведінку людини?

 

10.10.2014

Тема. Звук [м]. Позначення його буквами М, м («ем»). Читання складів і слів з нею.

 

Мета: ознайомити дітей зі звуком [м], його артикуляцією, буквами М, м («ем»), що його позначають; формувати в учнів уміння читати прямі склади з буквою М («ем») та вивченими голосними; розвивати фонематичний слух, увагу, пам’ять; удосконалювати навички звуко-

буквеного та звуко-складового аналізу слів; вправляти в читанні окличних речень; виховувати зацікавленість, любов до природи, бажання активно працювати.

Обладнання: картки з друкованими великою і малою буквами, картки зі словами та друкованими схемами, предметні малюнки, мапа.

Хід уроку

I. Організаційний момент

Швидко пролунав дзвінок,

Розпочати час урок.

Ми навчаємось старанно,

І працюєм залюбки.

Друзі скажуть: «Бездоганно!

Ви усі — розумники!»

— Сьогодні ми вирушимо в подорож. Про нашу подорож дізналися мешканці чарівного міста Казок і приготували вам подарунки. Але ось біда — подарунки забрала у свою хатину Баба Яга. Щоб ми їх таки змогли знайти, вона залишила нам мапу та супутника.

Ось і наш супутник — Лісовик. (Учитель вивішує на дошку малюнок.)

— Ви готові подорожувати? Тоді вирушаємо!

II. Актуалізація опорних знань учнів

— Перед нами річка. Щоб її перейти, нам потрібно пригадати всі букви, що вивчили.

Гра «Добери пару»

— На магнітній дошці — «зірки» зі словами: овес, акула, літак, дитина. Вам потрібно до кожного слова підібрати відповідну схему.

Гра «Телеграф»

— Я називаю слова, а ви передаєте їх по телеграфу в інше місце. Скільки у слові складів, стільки разів треба стукнути ручкою по парті.

Лисиця, корова, огірок, квіти, село, ліс

— Ви правильно виконали завдання. Ми перейшли річку та опинилися в лісі.

III. Повідомлення теми і завдань уроку

— Сьогодні під час подорожі ми з вами ознайомимося з новою літерою. З якою саме, ви дізнаєтесь, коли послухаєте віршик.

З букви «ел» для цирку

Змайстрували гірку,

Щоб катались звірі

І жили у мирі.

Прибігає тут Осел

І з’єднав дві букви «ел».

Вийшла гойдалка, гамак

Й буква «ем».

А чи не так?

Фізкультхвилинка

Один — два — три, з нами до лісу ходи.

Один-два-три-чотири-п’ять — будем в лісі крокувать.

Там пташок ми зустрічаєм,

Разом з ними політаєм,

Разом з зайцем пострибаєм,

А від вовка — повтікаєм.

Як лисичка до зайчат підкрадемося.

Перші проліски у лісі знайдемо.

Як ведмедик клишоногий потанцюємо,

Ледве чутно тихим лісом помандруємо.

IV. Вивчення нового матеріалу

— У цьому лісі є хазяїн — це Мухомор Мухоморович.

Щоб ми змогли пройти через ліс та не заблукати в ньому, він пропонує свою допомогу. Але тільки в тому разі, якщо ми розгадаємо таємницю слова.

1 Загадка

— Я цьому дивуюся щоденно,—

Татові зізнавсь малий Славко,—

Чому корова їсть траву зелену,

А дає нам біле… (молоко).

— Яким звуком починається слово-відгадка?

Артикуляція звука [м]

— Коли вимовляємо звук [м], губи міцно стулені, а потім різко розкриваються; повітря проходить через рот и ніс. Вимовте за мною звук. Який він за звучанням? Чому?

2 Гра «Впіймай цей самий звук»

— Якщо ви почуєте у слові звук [м], плескайте у долоні.

Окунь, малина, абрикос, ромашка, книга, мама, зима, рука, місяць, стіл, ведмідь.

3 Позначення звука буквою

— Звук [м] позначається на письмі буквою «ем». Повторіть назву букви. Буква «ем» є велика і мала. (Учитель демонструє картки з літерами.)

— Велику букву вживають на початку речення, коли пишуть імена чи прізвища.

Наш Мухомор Мухоморович запитує у вас, які ви знаєте імена, що починаються на букву «ем»? (Учні називають імена.)

— Ми вирушаємо далі. На шляху — замок.

Щоб увійти до замку, потрібно опустити міст, а для цього ми повинні виконати завдання. Але спочатку пригадаємо, як сидіти за партою під час читання.

4 Робота за Букварем (с. 54-55)

Читання слів у колонках. Спочатку вчитель читає слова, потім — учні «луною».

— Роздивіться малюнки у Букварику. Що зображено на цих малюнках? Знайдіть до кожної звукової схеми відповідний малюнок.

— Ми увійшли до замку. Поряд із замком — озеро. У озері живуть жабки. Давайте розвеселимо їх.

Фізкультхвилинка

Важко зайчику стояти,

Треба трішки пострибати:

Скік-скік-скі-скік.

Важко зайчику сидіти,

Треба трішки відпочити:

Скік-скік-скі-скік.

Лісовичок Ох став на мох.

Руками помахав, весело пострибав.

Нахил вправо, нахил вліво —

Можна братися до діла.

V. Узагальнення вивченого матеріалу

— У цьому замку потрібно вести бесіди. Ось і ми порозмовляємо.

Робота за Букварем (с55)

1 Розвиток зв’язного мовлення

 

— Ми виходимо із замку і продовжуємо шлях. Попереду — хатинка на курячих ніжках.

Щоб вона повернулася до нас, потрібно відгадати кросворд.

2 Розгадування загадок.

1)Запалили в чистім полі Квіти гарні, всі червоні. То палає влітку так Польовий червоний… (мак).

2) Мию, мию без жалю. Мию там, де брудно. Цю роботу я люблю,Та від неї худну. (Мило)

3) Мені мама з магазину Принесла в обгортці зиму,Я її за мить зігрів. Як? А дуже просто — з’їв. (Морозиво)

4) На дереві грається,Угору піднімається,На хвості гойдається. І зветься це малятко Веселе… (мавпенятко).

3 Кросворд с.55 - букварик

VI. Підсумок уроку

— Молодці! Баба Яга зраділа, що ми виконали завдання правильно та швидко. Але хоче дещо перевірити.

— З яким звуком ознайомились сьогодні?

— Яку букву позначає цей звук?

— Назвіть слова, де ця буква зустрічається на початку й у кінці слова.

— Вам сподобалася подорож? А ось і наші подарунки. (Учитель роздає подарунки.)

Акула дитина

Літак овес