Відтворення та корекція опорних знань.

Інформаційні технології у навчанні

Тема. Навчання в Інтернеті. Огляд українських та зарубіжних освітніх сайтів. Веб-енциклопедії. Інтерактивне дистанційне навчання.

Мета:

сформувати поняття::

ü Освітній сайт

ü Веб-енциклопеція

ü Дистанційне навчання

розглянути:

ü Українські та зарубіжні освітні сайти йти

ü Веб-енциклопедії

ü Інтернет-ресурси з можливістю дистанційного навчання

Формувати вміння:

ü Використовувати освітні сайти, веб-енциклопедій, дистанційне навчання

Тип уроку: засвоєння нових знань, формування вмінь.

Базові поняття й терміни: освітній сайт, веб-енциклоопедії, дистанційне навчання, дистанційний курс.

Структура уроку.

1. Організаційний етап

2. Відтворення та корекція опорних знань

3. Сприйняття та усвідомлення нового матеріалу.

4. Підбиття підсумків уроку.

5. Домашнє завдання.

ХІД УРОКУ

Організаційний момент.

Відтворення та корекція опорних знань.

Бесіда з елементами опитування та демонстрація

1. Що означає термін сайт?

2. Як називаються програми для перегляду сайтів? Наведіть приклади.

3. Як ви розумієте поняття «освітній сайт?».

4. Чи маєте ви досвід роботи з освітніми сайтами?

Перегляд сайту ліцею

Чи можна сайт нашого ліцею назвати освітнім?

 

Відтворення та корекція опорних знань.

Як ви вже знаєте, для сучасної людини важливим є опанування су­часних інформаційних технологій, вміння застосовувати їх у навчаль­ній і професійній діяльності, навички самостійного отримання потрібної інформації з використанням різноманітних засобів. Такими засобами можуть бути спеціально створені програмні засоби навчального призна­чення або ресурси, доступні в мережі Інтернет.

Сайт, веб-сайт — сукупність веб-сторінок, доступних в Інтернеті, які об'єднані як за змістом, так і навігаційно. Фізично сайт може розміщуватися як на одному, так і на де­кількох серверах.

Освітній сайт — це сайт, на якому висвітлюються матеріали, пов'язані з освітою, навчанням, роботою освітніх установ.

Приклади освітніх сайтів:

- http://www.olymp.vinnica.ua/

- http://www.nenc.gov.ua/

- http://www.biologi.org.ua/

- http://www.methmath/chat.ua/

- http://www.univ.kiev.ua/

- http://physics.nard.ru/ (Фізика в анімаціях)

- http://www.xumuk.ru/

- http://www.izbornyk.org.ua/

Для підготовки до участі в олімпіадах, турнірах, конкурсах та інших інтелектуальних змаганнях бажано мати добірки завдань, рекомендації до розв'язування та систему перевірки правильності виконання завдань, їх можна знайти, наприклад, на сайтах:

організаторів олімпіад і конкурсів -Всеукраїнський Центр олімпіад школярів в Інтернеті (http://www.olymp.vinicca.ua/).

Для обговорення складних навчальних питань можна звертатися на сайти, на яких організовано спілкування вчителів з учнями. Наприклад, у форумі на сайтіІнформатика для всіх (http://allinf.at.ua) створений розділДопомога учням. Крім того, у каталозі файлів можна знайти ко­рисні програми та матеріали для використання під час вивчення інфор­матики.

В Інтернеті розміщено значну кількість іншомовних, здебільшо­го, англомовних, освітніх ресурсів, матеріали з яких можуть вико­ристовуватися під час вивчення різних предметів. Наприклад, сайт Internet4Classrooms (англ. classrooms - класні кімнати) (http://www. internet4classrooms.com) містить велику кількість посилань на такі ре­сурси.

Пошук освітніх Інтернет-ресурсів можна здійснювати з використан­ням тематичних каталогів або пошукових систем. Посилання на такі ресурси також містяться на сайтахМіністерства освіти і науки України(http://www.mon.gov.ua),Освітньому порталі (http://www.osvita.org. uа), Освіта.ua (http://osvita.ua),ВікіОсвіта (http://www.eduwiki.uran. net.ua) та ін.

Енциклопедія — «коло наук», сукупність наукових знань із широкого кола питань. Первісно слово означало сукупність знань, які слід було засвоїти в середньовічній педагогіці. Слово отримало сучасне зна­чення після появи у XVI ст. енциклопедій — книжок, у яких були зібрані відомі на той час знання з різних галузей науки. Назви цих книжок у виданні церковнослов'янською, а потім російською мо­вами прийнято було перекладати як «Коло наук» .

• Як ви розумієте термін «веб-енциклопедія»?

• Хто з вас працював із веб-енциклопедією?

Відповіді учнів узагальнюються, формулюється означення:

В Інтернеті на українських і зарубіжних сайтах можна знайти багато матеріалів, які можуть бути корисними для поглиблення та розширен­ня знань з різних предметів і розв'язування різноманітних навчальних завдань

Веб-енциклопедія — енциклопедія, матеріали якої доступні з використанням веб-інтерфейсу.

Приклади веб-енциклопедій:

http://uk.wikipedia.org

http://www.megakm.ru/

http:// iplants.ru/encikl.php

http://ru.wiktionary.org/wiki/

http://www.krugosvet.ru/

Як ви розумієте термін «дистанційне навчання» ?

У яких випад­ках ця форма навчання є актуальною?

Дистанційне навчання (англ. distant learning) — новий засіб реалізації процесу навчання, в основі якого лежить використання сучасних інформаційних і телекомунікаційних технологій, що до­зволяють навчатися на відстані безпосередньо, без особистого кон­такту між викладачем і учнем.

Дистанційний курс — це комплекс навчально-методичних ма­теріалів та освітніх послуг, створених у віртуальному навчальному середовищі для організації дистанційного навчання на основі ін­формаційних і комунікаційних технологій.

Основними елементами дистанційного курсу є системи навчально-методичних матеріалів та освітніх послуг, які поділяються за формою і змістом.

Система навчально-методичних матеріалів включає такі форми:

- структуровані електронні інтерактивні навчальні матеріали, що розміщені у віртуальному навчальному середовищі, для ор­ганізації навчання через Інтернет;

- друковані матеріали (навчальний посібник, опорний конспект або робочий зошит, методичні рекомендації для слухачів, мето­дичні рекомендації для викладачів), необхідність розроблення яких визначається його специфікою;

- додаткові навчальні засоби та носії навчальної. інформації (компакт-диски, відеокасети, аудіокасети), що містять довідки й енциклопедичні посилання, призначенням яких є поглиблен­ня пізнавальних можливостей дистанційного курсу і необхід­ність розроблення яких визначається специфікою дистанційно­го курсу.

Однією з форм дистанційного навчання є участь увебінарах (англ. web - павутина, seminar - семінар, конференція фахівців).Вебінар - це «вірту­альний» семінар, організований з використанням Інтернет-технологій. Вебінари проводяться в режимі реального часу як телеконференції, у ході яких можуть виступати доповідачі, демонструватися навчальні матеріали (документи, презентації, відео- та аудіоматеріали, мультимедійні курси тощо), здійснюватися опитування, тестування та інші інтерактивні форми роботи. Хід вебінару може бути записаний і збережений для подальшого використання у традиційному очному та дистанційному навчальному процесі.

Адреси сайтів дистанційного навчання:

- http://www.intuit.ru/

- http://dl.kharkiv.edu