Тема. Письмо рядкової букви і, складів із нею

Мета: вчити учнів писати рядкову букву і, склади з нею; розвивати зв’язне мовлення, вміння знаходити слова з вивченою буквою; удосконалювати вміння будувати звукові моделі слів; формувати вміння аналізувати; виробляти навички правильного сидіння, вміння користуватися письмовим приладдям; розвивати дрібну моторику; виховувати в учнів охайність, уважність, старанність.

Обладнання: демонстраційні картки з друкованими й рукописними літерами; сюжетні малюнки; фішки для звукових моделей; зошит із навчання грамоти; плакат «Правильно сиди під час письма»; малюнки до загадок

Хід уроку

I. Організаційний момент

Доброго ранку,

Доброго дня!

Хай плещуть долоньки,

Тупають ніжки,

Працюють голівки

Та сяють усмішки.

Доброго ранку!

Доброго дня!

Бажаєте ви, бажаю вам я!

II. Актуалізація опорних знань учнів

1 Повторення вивчених букв

Гра «Знайди пару»

Учні до карток із друкованими буквами добирають відповідні рукописні літери. Називають букви, звуки, які вони позначають, складають із ними слова.

Гра «Впіймай букву і»

— Яку букву ми вивчили на попередньому уроці?

— Який звук вона позначає?

— У якому слові ви почуєте цей звук, плескайте у долоні. (Читання вірша учителем.)

Індик в миску воду лив.

Індик шию довго мив.

Індичатко помагало —

Індика за хвіст тримало.

І гусак почав сваритись:

«Індики, вже годі митись!»

2 Розвиток зв’язного мовлення

За поданим малюнком учні складають опис індика.

— Розгляньте малюнок. Кого ви там бачите? Де він мешкає? Якого він кольору? Чим вкрите тіло? На що схожий його хвіст? Чим він харчується? Що відрізняє індика від інших свійських птахів?

Діти складають речення зі словом індик за поданою схемою. Найкраще речення учень записує на дошці.

3 Робота в зошиті

. Складання звуко-буквеного аналізу слова індик.

III. ФізкультхвилинкаО-о-о — знесла курка яєчко. (Діти присідають.)

А-а-а — весело співа. (Руки в боки, голівки витягнуті вверх.)

Е-е-е — велике таке. (Руки розводять вверх від серединигрудей.)

И-и-и — завтра буде три. (Витягують руки вперед, показують по три пальчики.)

І-і-і — радійте всі. (Розводять руки в боки від середини грудей.)

У-у-у — всіх вас поділю.

Хай курочка кудкудаче.

Ми сідаємо до праці. (Показують ребром долоні поділна частини.)

 

IV. Повідомлення теми і завдань уроку

— Сьогодні ми вчитимемося писати малу букву і.

V. Вивчення нового матеріалу

1 Ознайомлення з новою буквою

Ішачок весь час кричить.

Може, і уголос вчить?

— Ні! — ішак відповідає,—

Я вам пісеньку співаю!

Порівняння друкованої букви і з рукописною.

— Розгляньте друковану і рукописну букви і. Схожі вони чи ні? Якщо друковану букву заокруглити внизу, буде писана.

2 Повторення правил сидіння за партою, тримання ручки, розміщення зошита

1) Правила сидіння за партою

— Сидіти треба зручно, ноги тримати на підлозі повною ступнею, спину тримати прямо, голову нахилити трошки вліво і вниз так, щоб бачити написане в зошиті, лікті покласти на парту. Між партою і грудьми повинна бути відстань на ширину долоні. (Розглядання плаката.)

2) Розміщення зошита на парті

— Розгорніть зошит, покладіть перед собою, лівою рукою притримуйте його. (Учитель звертає особливу увагу на ліворуких дітей.)

3) Як тримати ручку під час письма

— Візьміть ручку в праву руку. Підніміть її, ставлячи лікоть на парту. Ручку тримайте тільки трьома пальцями — великим, вказівним, середнім, але писати допомагає вся рука. Ручка більше спирається на середній палець, підтримується великим, а зверху — вказівним. Усі три пальці знаходяться на відстані ширини вказівного пальця від кінця ручки. (Учитель звертає особливу увагу на ліворуких дітей.)

3 Робота у зошита письмо букви і

— Рядкова буква і складається з двох елементів: короткої прямої лінії із заокругленням унизу праворуч і крапки над нею, що не поєднується з першим елементом. Згадайте, у яких буквах ви вже писали таку паличку? (У буквах а, у, и, м.) «Напишіть» паличку в повітрі.

Письмо рядкової букви і

Алгоритм написання рядкової букви і

— Пишемо під рахунок раз-і, два.

— Спочатку «напишіть» у повітрі, потім обведіть букву в зошиті до половини рядка. Роздивіться, чи правильно ви це зробили. Допишіть рядок до кінця.

4 Гра «Конкурс красунь» (робота в парах)

Після того, як учні написали рядок букв, їм пропонується серед букв вибрати «Красуню» (найкраще написану букву) і «вдягнути» їй корону (намалювати над нею) та «Попелюшку» (найгірше написану букву) і поставити над нею лише крапочку.

— А зараз перетворіть «Попелюшку» на прекрасну принцесу і напишіть якомога краще наступний рядок букв у зошиті.

Фізкультхвилинка (гімнастика для очей)

Учитель пропонує дітям заплющити очі й під повільний рахунок зробити кілька обертів головою. Потім розплющити очі. Перевести погляд у вікно. Знайти за вікном предмет, розташований якомога далі.

Пальчикова гімнастика

КІШКИ-МИШКИ

Ця ручка — мишка,

Ця ручка — кішка.

Мишка лапками шкрябе

І скориночку гризе.

Це почула кішка

І біжить до мишки.

Мишка — шасть і вбігла в нірку,

Не пролізе кішка в дірку.

Витягнуті та зібрані пальці лівої руки — це мишка, а стиснутий кулачок з трохи висунутими вперед другим та п’ятим пальцями — це кішка. Рухи за текстом.

5 Продовження роботи в зошиті

1) Письмо поєднання букви і з довгою прямою Із заокругленням внизу праворуч і петлею вгорі

— Починаємо писати від верхньої рядкової пряму коротку лінію вниз на себе. Біля нижньої рядкової заокруглюємо праворуч і ведемо похило вгору. Заокруглюємо ліворуч на відстані, яка дорівнює половині висоти від верхньої міжрядкової до нижньої рядкової.

Торкаючись верхньої міжрядкової лінії, ведемо вниз на себе довгу пряму лінію до нижньої рядкової лінії. Торкнувшись нижньої робочої лінії, заокруглюємо праворуч.

Закінчуємо писати близько середини робочого рядка. Одним дотиком до паперу над першим елементом вище верхньої рядкової лінії ставимо крапку.

Наступний рядок пишемо самостійно.

2) Письмо буквосполучень

— Зверніть увагу на поєднання букв і та у. Вони з’єднуються верхнім поєднанням. Букви і та м — нижнім поєднанням, і та о — середнім.

Письмо буквосполучень іу, ім, іо, уі

VI. Узагальнення вивченого матеріалу

1 Загадки

Поміж листя оксамиту

Дозрівають серед літа,

Мов сережки, червоненькі,

Дрібні ягідки смачненькі. (Вишні)

• Вдень він спить, вночі — мандрує,

Сяйво ніжне нам дарує.

Уночі у тихій річці

Любить плескатись в водичці. (Місяць)

• Червоненькі кругляшки

Почіплялись на гілки.

Позбираю всі підряд,

Буде добрий з них салат. (Помідори)

Учитель відгадані слова записує на дошці.

2 Звуко-складовий аналіз слів, записаних на дошці

— Учні 1-го ряду роблять звуко-складовий аналіз слова, у якому і стоїть на початку; 2-й ряд — у середині; 3-й ряд — у кінці.

VII. Підсумок уроку

— Яку букву ви навчилися писати?

— Який звук вона позначає?

— Зі скількох елементів вона складається? Назвіть їх.

— Доберіть слова з цим звуком (на початку, в середині, в кінці.)

 

15.10.2014

Тема. Букви І, і. Опрацювання тексту за С. Кузменко.

Мета: закріплювати знання учнів про букву і та її звукове значення; продовжити роботу над засвоєнням вивчених букв, їх звукових значень; дати уявлення про і в значенні окремого слова; вправлятися в читанні слів та речень із буквою і; удосконалювати навички складання речень за схемами, звукового аналізу слів; збагачувати активний словник учнів; виховувати увагу, пам’ять, інтерес до навчання, старанність, бажання активно працювати.

Обладнання: каса букв, предметні малюнки, малюнок ключів, звуко-буквені та звуко-складові схеми, схеми речень

Хід уроку

I. Організаційний момент

Швидко пролунав дзвінок:

Розпочати час урок.

Ми навчаємося старанно,

І попрацюєм залюбки.

Друзі скажуть: «Бездоганно!

Ви усі — розумники!»

II. Повідомлення теми і завдань уроку

— Сьогодні ми закріпимо знання про букву і та її звукове значення, працюватимемо над текстом.

III. Повторення вивченого матеріалу

— Давайте пригадаємо правила сидіння за партою. (Діти розказують правила, користуючись плакатом на дошці.)

— Отже, починаємо подорож до країни Знань. Але потрапити туди нелегко, потрібно гарно працювати, щоб цими ключами відкрити двері до країни Знань.

Перш ніж почати, давайте пригадаємо, які букви ви вже вивчили. Назвіть ці букви, покажіть, де вони живуть у касі? Які з них позначають голосні звуки, а які — приголосні?

— Викладіть склади: ма, мо, ми, мі, му, ім, ум, ам, ом, им.

1. 1-й ключик до країни Знань — звуко-буквений аналіз слів(за предметними малюнками)

— До поданих малюнків підберіть відповідну звукову схему.

— З одним словом складіть речення, яке складатиметься з трьох слів.

2. 2-й ключик до країни Знань

— Придумайте слова, в яких буква і знаходиться на початку, в середині та у кінці слова.

Фізкультхвилинка

Хто ж там, хто вже так втомився

І наліво похилився?

Треба дружно всім вставати,

Фізкультпаузу почати.

Буратіно потягнувся,

Раз нагнувся, два нагнувся.

Руки в сторони розвів —

Мабуть, ключик загубив.

А щоб ключик відшукати,

Треба нам навшпиньки стати.

Покрутитись, повертітись,

На хвилинку зупинитись.

Пострибали, пострибали,

Раз — присіли, другий встали.

Всі за парти посідали,

Вчитись знову ми почали.

 

3. 3-й ключик до країни Знань

Гра «Ловіть слово»

— Я буду «кидати» вам звуки, а ви мені — «повертати» утворене слово.

[о], [с′], [і], [н′] [і], [г], [р], [а], [ш], [к], [а] [р′], [і], [ч], [к], [а]

[з′], [і], [р], [к], [а] [п], [о], [м], [і], [д], [о], [р]

— Якою буквою позначається звук [і]? Який це звук? Доведіть.

4. 4-й ключик до країни Знань — складання речень за предметними малюнками і схемами

На дошці вчитель виставляє парами предметні малюнки (хлопчик і дівчинка, ромашка і троянда, лимон і малина).

Під малюнками — схеми. Учні складають речення за схемами.

(Троянда червона, а ромашка біла. Хлопчик і дівчинка. Малина солодка, а лимон кислий.)

— Діти, скільки слів у другому реченні? (Три) Отже, буква і може бути окремим словом у реченні. Пригадайте казки, в назвах яких буква і вживається як окреме слово. («Лисиця і Журавель», «Котик і Півник», «Їжак і Заєць», «Вовк і Лисиця»)

VI. Узагальнення вивченого матеріалу

1. 5-й ключик до країни Знань — розгадування загадок

— Послухайте загадки. Слова-відгадки надрукуйте на аркуші.

Чи хто заходить, чи виходить,

Той першим руку нам дає.

Ми стоїмо завжди при вході,

Нас в кожній хаті кілька є. (Двері)

• Хто сердитий спозаранку

На подвір’ї біля ґанку?

— Ой, булди, булди, булдик,—

З півнем свариться… (індик).

2. 6-й ключик до країни Знань — конкурс на кращого скоромовця

Читання скоромовки з дошки «луною» за вчителем, поступово прискорюючи темп.

Летів горобчик, сів на стовпчик,

Прибіг хлопчик, утік горобчик.

1. Відкинутись на бильце стільця, прикрити повіки, міцно заплющити очі, відкрити повіки. Повторити 5–6 разів.

2. Підвести очі догори, виконати ними рухи по колу за годинниковою стрілкою, потім зробити ними рухи по колу проти годинни­кової стрілки. Повторити 5–6 разів.

Пальчикова гімнастика

ХТО ЯК ПЕРЕСУВАЄТЬСЯ

По болоті чапля йде,

Раз-два, раз-два.

Потім важко слон ступа,

Раз-два, раз-два.

Гусінь повзає маленька,

Просувається швиденько.

Перший і другий палець переступають, немов ноги чаплі.

Вони ж повільно «йдуть» на другій фаланзі. Спираючись на кінчики пальців та підтягуючи зап’ястя, долоня плавно просувається вперед.

3. 7-й ключик до країни Знань — робота з текстом у Букварю (с.61)

Читання вчителем

Виконання завдань на сторінці Букваря.

 

V. Підсумок уроку

— Ви гарно працювали! Ось вам подарунок — чарівний ключик, який ще не один раз допоможе вам під час подорожей країною Знань. Кожна дитина отримує картку з малюнком ключика.